Görme Engelliler

Hayırseverimiz

                                              DR GANİ BAHADIRLI İLKÖĞRETİM OKULU

                             HAYIRSEVERİ  SAYIN  İHSAN BAHADIRLI  İLE  YAPILAN RÖPORTAJ

 

M.TEVFİK TAŞ: Dr Gani Bahadırlı ilköğretim Okulu Hayırseveri Sayın İhsan Bahadırlı ile birlikteyiz.

Öncelikle  bu görüşme için bize zaman ayırdığınız için okulum adına teşekkür ederim.

                        Hayırseverlerimizi daha iyi tanımak ve topluma önder olmalarını sağlamak için ,           

Bakanlığımız tarafından Hayırseverler albümü çalışmaları  yapılmaktadır. Bu  nedenle sizinle bu söyleşiyi, yapıyoruz. 

                        İhsan Bahadırlı kimdir? Bize kendinizi  kısaca tanıtır mısınız?

 

İ.BAHADIRLI : İhsan Bahadırlı olarak, Bahadırlı Ailesinin bir ferdi, Türkmen aşireti Bahadırlıların mensubuyum. 1923’te Hatay Reyhanlı Zobahöyük  köyünde doğdum. İlköğrenimimi Suriye toprakları içinde yani Hatay müstakil İskenderun Sancağı döneminde ilkokulu Reyhanlı’da okudum. Ortaokul yalnız Antakya’da olduğu için ortaokula burada başladım. Antakya’da okurken Türkiye Cumhuriyeti’nin lütfu olarak Hatay’da yoksul ailelerin çocuklarından  bir grup Türkiye, Parasız yatılı okutmak için Maraş’a davet edildik. Maraş’ta ortaokulu bitirdim. Liseye Diyarbakır  lisesi’nde başladım. Lise son sınıfta İstanbul Kabataş lisesine gittim. Buradan 1943’ te mezun oldum. Olgunluk sınavını verdim. 1943’te Kimya  mühendisi olarak mezun oldum. O sıralarda tahsile uygun iş bulmak çok  zor olduğu için bir süre çiftçilik yaptım. Ondan sonra Alpullu Şeker fabrikasında İşletme Mühendisi olarak 1954’te görev aldım.

Askerdeki kardeşimin ölümünden sonra babamın ölmesiyle, tek erkek çocuk kalmam  sebebiyle fabrikadaki işimi bırakıp Hatay’a döndüm. Burada çiftçiliğe devam ettim. 1957’de İskenderun Gübre Fabrikaları T.A.Ş’de İşletme Mühendisi olarak vazife aldım. 1975’te emekli oldum.

 

M.TEVFİK TAŞ: Okul yaptırmaya nasıl karar verdiniz? Neden okul yaptırmak istediniz?

 

İ.BAHADIRLI:  : Okul yaptıranları görüyor takdir ediyordum. 1994’te tek oğlumu trafik kazasında kaybedince ,bu acıyla neye mal olacağını düşünmeden okul yaptırmaya eşimle birlikte karar verdik.

 

M.TEVFİK TAŞ: Okul yaptırmaya  karar verdiğiniz süreçte unutamadığınız bir anınız var mı?  

                        Varsa dinlemek İsteriz.

 

İ.BAHADIRLI :  Tüm imkanlarımızı harcayarak bu okulu yaptırmaya çok azimli idik. Gücümüzün yetemeyeceğini eşime söylediğimde, eşim “gerekirse beni sat okulu yap” dediğini dün gibi hatırlıyorum. Bu duygularla okulu yapmaya başladık. Neticede gayemize ulaştık.

 

M.TEVFİK TAŞ: Okula gidip geliyor musunuz? Okulu ve öğrencileri görünce neler hissediyorsunuz?

 

İ.BAHADIRLI : Okulun içinden çıkmıyorum. Bir maaşlı gibi sağlığım elverdikçe  hergün mesai yapmaya  çalışıyorum.Yani her zaman okuldayım. Oğlumdan torunlarım kalmadı. Öğrencileri torunlarım olarak görmekteyim. Her yıl 300 öğrenci geliyor 300 öğrenci mezun oluyor. Okulda yaklaşık 2000 torunumun olması beni ayakta tutuyor ve mutlu ediyor.

 

M.TEVFİK TAŞ:  Sizden etkilenerek okul yaptıran oldu mu?

İ.BAHADIRLI: Etkilenenler çok oldu ama yaptıranları hatırlamıyorum. Yaptıranlar daha çok işletme sahipleri vergi mükellefleri oldukları için vergi matrafını düşürmek için okul yaptırdıklarını biliyorum. Bu işi ideal bir gaye için yapanları görmüyor ve duymuyorum. Okul yaptıranlar sadece tabela asmaya geliyor bir daha uğramıyorlar. .Oysa okula her konuda destek olmaları gerekiyor.  

M.TEVFİK TAŞ:  Okul yaptırmayı tasviye ettiğiniz oldu mu?

İ.BAHADIRLI :İnsanın içinde gelmediği sürece tavsiyenin hiçbir değeri yok. Bana  bu konuda gelenlere bu işin çok keyifli ve mutluluk verici olduğunu  söylüyorum. Buna rağmen bundan etkilenip işe başlayanlar  maalesef  olmadı.

 M.TEVFİK TAŞ:  Bağış konusunda imkanı olanlara neler söylemek istersiniz?

İ.BAHADIRLI : Eğitime harcanan her para kutsal bir çalışma olur. Bu tavsiyede bulunuyorum ama ne kadar geçerli olur bilemiyorum.

M.TEVFİK TAŞ:  Okulda ilk ders zili çalındığında , açılışta neler hissettiniz?

İ.BAHADIRLI: Okulun açılış döneminde çocuğumuzu kaybetmenin acısı içinde olmamıza rağmen sanki oğlumuzun  düğününe gelmişler  gibi misafirlerimizi karşıladık. Onlara” Oğlumun düğününe  hoş geldiniz” dedik. Gözyaşları içinde acı günü yaşıyarak okulumuzun açılışını yaptık.

M.TEVFİK TAŞ:  Okul  yapımı sırasında karşılaştığınız sorunlar oldu mu? “Şöyle olsaydı, böyle olsaydı daha iyi olurdu dediğiniz bir şeyler var mı?

İ.BAHADIRLI:  O sıralarda çok sıkıntımız olmadı. Devletin ileri gelenleri bana çok yardımcı oldular ve alkış tuttular. Ama projeler çok  eski olduğu için uygulamalarda  zorluklar yaşadık. Şantiye şefimle  birebir çalışarak projeleri güncelleştirmeye çalıştık.Okulumuzu bitirmeyi başardık.

M.TEVFİK TAŞ:  Öğrencilere, öğretmenlere yada  gençlere iletmek istediğiniz mesajınız

var mı?

 

İ.BAHADIRLI: Herkes görevini en iyi şekilde yapmalı. İyi insan iyi vatandaş yetiştirmeli. Mesaiye maaşa bakarak çalışmasını ayarlamamalı. En iyi olması için örenc,ilerin çok çalışmaları çok çaba göstermeleri gerekiyor. Öğrenciler bilinçli olmalı, öğretmenleri dinlemeli. Bu sistemde bilende geçiyor bilmeyende… Bilmeyenler topluma bela oluyor. Bilenle bilmeyeni ayırmak gerekiyor.

 

M.TEVFİK TAŞ:  Okulla ilgili başka projeler üretmek istiyor musunuz? Yeni projeler üretiyor musunuz?

 

İ.BAHADIRLI: İmkanlarım kısıtlı olduğu için okulumun ihtiyaçlarından bazılarına zor yetişiyorum. Ben  her ay Milli Piyango biletleri alıyorum. Çıkarsa en son projeyle mükemmel bir okul yaptırmayı istiyorum.

    Okulda eğitimin daha  iyi olması için imkanlarımın elverdiği sürece katkılarımı devam ettirmeye çalışıyorum.

     Beden Eğitimi hocalarının önerisiyle bahçede açık havada gösterileri sunmak için bir sahne yaptırdık. Beden eğitimi hocaları çalışmalarını daha iyi yapmaları için  çalışma odası ve soyunma odaları yaptırdık.  Kışın soğukta yazın sıcakta beden eğitim derslerini daha iyi yapmaları için İhsan Bahadırlı Spor salonu yaptırdım.

     Tiyatro , müzik  öğretmenlerinin yaptıkları çalışmalarla  iştahlanıp ,onların faaliyetlerini daha rahat yapacakları ilhan Bahadırlı Gösteri ve Dinleti Salonu yaptırdım.Okul aile birliği ve bazı hayırsever velilerin katkılarıyla salonun içi döşendi ve tiyatro sahnesi yapıldı.

    Aile Birliğinin rahat çalışması için bir Aile birliği odası yaptırdım.

 

M.TEVFİK TAŞ:  Yeni bir okul daha yaptırmak ister misiniz?

 

İ.BAHADIRLI: Yeni okul yaptırmak isterim tabikii…İmkanın olsa seve seve çok güzel bir okul yaptırırdım.

 

 

 

M.TEVFİK TAŞ:  Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı? Varsa dinleyelim

 

İ.BAHADIRLI: Hayır yaptıranlara Allah gayret versin. Yaptırmış olanlar da yaptırdıklarına sahip çıkarak katkılarının devam ettirmelerini istiyorum.

M.TEVFİK TAŞ:   Sizinle sohbet etmek çok keyifliydi…Çok teşekkür ederim

İ.BAHADIRLI: Ben  teşekkür ederim.

 

 

RÖPORTAJ EKİBİ:

M.TEVFİK TAŞ

YUNUS GÖK